Annelik… Bir dişinin en önemli ayrıcalığıdır. İster insan olsun ister hayvan olsun tüm anneler özeldir. Bu nedenle hem anne sağlığı hem de bebeğin sağlığı için gebelik süreci dikkat edilmesi, planlanması gereken bir süreçtir. Gebe kalmayı planlayan bir anne adayı nelere dikkat etmeli, ne gibi ön tetkikler ve hazırlıklar yapmalı bunların bilinmesi çok önemlidir.

Gebe kalmayı planlayan bir anne adayının genel sağlık durumuna, uyku saatlerinin yeterli olmasına, sigara ve alkol kullanmamaya gebelik planladığı andan itibaren dikkat etmesi gerekir. Ayrıca gebelik öncesi ortalama ideal vücut kitle indeksi (BMI 20-25) sınırları içerisinde olan kadınların gebelikte kilo kontrolü ve kilo sorunlarına bağlı komplikasyon oranları daha az olmaktadır.

Gebe kalmaya karar veren bir anne adayının bu tarihten yaklaşık 3 ay önce kapsamlı bir muayene olması ve bazı tetkiklerin yapılması gereklidir. Buradaki asıl amaçlardan bir tanesi bilinen veya bilinmeyen bir hastalığın gebeliği ne oranda etkileyeceğinin belirlenmesidir. Yine 3 ay öncesinden  başlayarak günde 400 microgram folic asit almaya başlanmalıdır. Bu miktar dünya sağlık örgütünce önerilen miktar olup oluşacak bebeğin beyin – omurilik sakatlıkları riskini azalttığı bilinmektedir. Gebeliğin ilerleyen aylarında diş ve dişeti üzerindeki olumsuz etkileri iyi bilinmektedir. Bu nedenle gebelik planlayan bir kadın diş kontrolünü ihmal etmemeli, var olan diş sorunları gebelik öncesinde giderilmelidir.

Yine bu dönemde hastanelerin araştırılarak doğum yapılacak hastanenin belirlenmesi ve gebelik başlamadan doğum sigortası yaptırılması gebelik döneminde çıkabilecek ekstra masrafların önüne geçeceğinden anne adayının planlaması gereken konular arasındadır.

Hamilelik planlamasında  yapılacak tetkiklere gelince; ilk doktor muayenesi öncesi eşlerin genel sağlık durumları ve geçirdikleri hastalıklar konusunda anne ve baba adayından detaylı bilgi alınır (özürlü ya da ölü doğan bebekler, genetik hastalıklar, kronik hastalıklar vs). Anne adayının fizik muayenesini takiben jinekolojik muayenesi yapılarak detaylı tetkikler istenir. Kan grubu, Jinekolojik Ultrason, Tam idrar tahlili, Tam kan sayımı, Rutin biyokimya, Kanama profili gibi tetkikler sonunda gerektiğinde gebelik öncesi anne adayına ilaç verilerek normal değerlere gelinmesi sağlanır.

Görüldüğü gibi biz anneler anne olmaya karar verdiğimiz andan itibaren aslında sorumluluk almaya, çocuğumuz için birçok fedakarlık yapmaya başlıyoruz öyle değil mi? Sağlıklı bir bebek dünyaya getirmekle başlayan bu sürecin yerini sonrasında başka başka sorumluluklar alıyor. Ve ömrümüz yettiğince annelik yapıyoruz yavrumuza…

ardwpadmnn

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir