El emeği göz nuru… Klişeleşmiş bir kavram olabilir ama her zaman her yerde duymak mümkün. Eskiden anneannelerimiz, ninelerimiz zamanında pek değerliymiş elemeği göz nuru ürünler. Kız bebekler doğduğu andan itibaren başlanırmış harıl harıl çeyiz hazırlanmaya. Dantel masa örtüleri, el örgüsü yatak örtüleri… Banyo liflerine kadar renk renk, çeşit çeşit örülürmüş hepsi. Düğün öncesi serilir, tüm dost ve akrabalara gösterilirmiş yapılanlar. Çeyizi ne kadar çok olursa kızın itibarı o kadar artarmış.

Maharetli insanlarmış eskiler; kızlara örgü örme, dikiş dikme; erkeklere de marangozluk, tamirat işleri öğretilirmiş. Hele dede mesleği bir zanaat varsa mutlaka küçük yaşta başlanırmış eğitime.

Şimdilerde ise şehir hayatıyla birlikte bu gelenekler kalmadı. Koşuşturmaktan, stresten ve sürekli bir yerlere yetişmek zorunda kalmaktan çoğu zaman kendimize vakit ayıramamaktayız. Oysaki dengeli bir hayat için çalışmak kadar kaliteli boş zaman geçirmeye de ihtiyacımız var. Stres atmak ve yaratıcılığımızı geliştirmek için (zira herkesin az bile olsa yaratıcılığı olduğunu düşünenlerdenim) hobiye ihtiyacımız var. (Hatta artık iş görüşmelerinde bile iş tecrübelerinin yanında hobi olarak kişinin ne yaptığına bakılarak karar verilebiliyor).


Hobiler sadece boş zamanları doldurmaz. Beş duyumuza da hitap ederek görsel, işitsel ve sözel yeteneklerimizi de geliştirirler. Ayrıca kendine vakit ayırmak; stresten uzaklaşmamıza, kafamızı boşaltmamıza yardımcı olur. Düzenli olarak bir hobiyle uğraşmak ana odaklamayı sağlayarak geçmişin hesaplaşmalarından ve gelecek kaygılarından uzaklaştırır. Ayrıca zamanı daha iyi yönetmemizi de sağlar. Böylelikle kendine yeten, doyumlu, yalnızlıkla başa çıkabilen bireyler oluruz.

Bir hobi edinmek için herkesin çok yeteneği olması da gerekmez çoğu zaman. İlgi duyduğumuz konuyu ve potansiyelimizi bulup çıkarmak ve o konuya yönelmek bizi mutlu edecektir. Çünkü hobimizi hiçbir zorlama olmadan kendi hür irademizle seçeriz. Bazen dans ederek, briç oynayarak bazen de marangozluk yaparak, fotograf çekerek mutlu oluruz. Seçim size kalmış…

Her emekten alınan mutluluk dünyalara bedeldir bu mutluluğu tatmak ve her yeni güne mutlu uyanmak için siz de harekete geçin.

Gözleriniz güzelliklerle baksın. İçinizdeki yaratıcılık daima sizlere ilham versin.

ardwpadmnn

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir