Zaman zaman, özellikle de mevsim dönüşlerinde evlerimiz de tıpkı ruhumuz gibi kabuk değiştirmeye, rahatlayıp arınmaya ihtiyaç duyar. Özellikle çağımızın yoğun ve hızlı temposu hepimizin en büyük şikayeti. Bu hızlı temponun etkilerini azaltmak ve evimizde kendimizi daha huzurlu hissetmek için bahardan daha iyi bir neden olabilir mi? Bunun için çoğu zaman çok fazla birşey yapmaya gerek yoktur. Bazen sadece renkler ve desenlerde yenilikler yapmak bile yeterli olacaktır.

Değişime başlamadan önce evimizde en fazla vakit geçirdiğimiz yeri belirleyip yeniliklere oradan başlamak mantıklı olacaktır. Herkes için değişiklik gösterse de genellikle en çok zaman geçirilen yer salonlardır.

Çok küçük değişikliklerle salonunuza farklı bir görüntü getirebilir ve yeni, taze bir hava yaratabilirsiniz. Mesela dar ve küçük bir salonu aydınlık ve ferah göstermenin en kolay yolu tavan, duvar veya zeminde açık tonlar ya da beyaz kullanmaktır. Tek bir duvarda kullanılacak koyu renkler ise (gri, kahverengi, lacivert gibi) duvar bitiş çizgisini yok edeceği için sonsuzluk hissi verir.

Geometrik desenler, kullanılan alanlarda boyutlarda oynamalar yapmanızı sağlar ve mekana derinlik katmakta üstelerine yoktur. Ve genellikle siyah, beyaz ve gri tonlarınla kombinasyon yapılarak farklı görünümler elde edililirsiniz. Aynı geometrik desenin farklı renklerini kullanmak ise size kolaylık sağlayacaktır. Tabi çok karışıklık yaratmaması açısından yine düz bir renkle bunları kombine etmekte fayda var. Yine isteğe bağlı olarak tek bir koltukta geometrik desen kullanılıp içindeki renklerden halı ya da perde ile dekorasyonu tamamlayabilirsiniz.

Çizgili desenler ise dikey ya da yatay olarak kullanılarak uygulandıkları alana modern bir görünüm vermektedirler. Bu deseni yine tek bir koltukta kullanabileceğiniz gibi duvarlarda boya ile şeritler halinde de kullanabilirsiniz. Çizgilerin ince, kalın ya da tonlarının açık, koyu renkli olması bambaşka mekanlar yaratır.

Aklınızda olsun bu aralar salonlarda (bir 3 lü, bir 2 li, 2 de tekli koltuk, ortaya sehpa ve konsol gibi) tam takım kullanmak demode oldu. Artık tek bir koltukta kullanılan canlı renkler ve araya katılan farklı tarzda mobilyalar revaçta. Zaten bizim amacımızda bu değil mi? ufak değişikliklerle büyük değişlikler yapmak 🙂

 

ardwpadmnn

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir