Eveeet ne zamandır yazmayı düşünüyordum ama elim kaleme gitmedi bir türlü. Kış tembelliği midir bilinmez? Kar tatili vs derken nihayet vakit buldum.

Her yeniyıl yeni umutlar, yeni beklentiler demek. Bazı şeylerin değişmesi bazılarının ise yeniden yeşermesi… Zorlu yıllardan geçiyoruz maalesef. Hem özel hayatlarımızda hem de ülke olarak bazı sınavlar vermek durumundayız (2015 yılı hastalık vs derken gerçekten sınırları zorladı. Zaten 2014 te çok parlak geçmemişti).

mavi-kardelen

Bu sınavlar sırasında çok üzülüyoruz, yıpranıyoruz herkes gibi. Güzel günlerin gelmesini, karlar içinden çıkan bir kardelenin insana verdiği umut gibi bekliyoruz. Bazen elimiz kolumuz bağlı bazen de tüm gücümüzle karşı çıkarak bu duruma. Ama her olan olaydan ders çıkarmakta gerekiyor. Durum değerlendirmesi yapmak ah, vah! demeden. Bundan sonra bana düşen görev ne, ben ne yapabilirim? diye düşünmek ve harekete geçmek önemli. Harekete geçmek diyorum çünkü sadece değerlendirme yapmak olayın 1. aşamasıysa harekete geçmek ise 2. ve en önemli aşamadır. Biz çoğu zaman durum değerlendirmesi yapıp 2. aşamaya geçemeden dünyayı ben mi değiştireceğim? deyiverip kısır döngüye kendi isteğimizle geri dönüyoruz. Oysa ki harekete geçme bizim için amaç oluştururken (ki herkesin bir amacı olmalı hayatta amaçsız kalan kişiler ordan oraya sürüklenip yaşam dediğimiz bu kısa süreçte kaybolup giderler. Sonra geriye dönüp baktığında elde var sıfır) yaşama bağlar bizi. Yaşama bir kez bağlandın mı yapamayacağın şey yoktur. Değişim de tam bu noktada başlar işte. Önce kendini değiştirirsin (bu bazen dış görünüşün bazen de çok daha köklü değişimleri barındırır içinde) sonra aileni etkiler bu değişim daha sonra ise çevrendekileri. Bu her zaman çok kolay olmayabilir. Birçok dirençle karşılaşırsın (el alem faktörünü unutmamak lazım) ama güçlü ve kararlı olanlar her zaman kazanırlar bu savaşı. Bu yüzden okyanusta bir damla olmayı önemsemeli insan.

Ben durum değerlendirmemi yaptım ve harekete geçmek için doğru zamanı bekliyorum. Bu bağlamda 2016′ dan çok şey bekliyorum. Öncelikle ülkemizin içinde bulunduğu kaostan çıkması, tüm halkımızın yaşam şartlarının düzelmesi ve yüzlerin gülmeye başlaması. Tabi bundan ben de payıma düşeni istiyorum 🙂

Mutlu insanların yaşadığı bir ülkede yaşamak hepimizin hakkı…

ardwpadmnn

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir