Geçen gün bilgisayardaki resimlere bakarken bulduğum bu karton noel ağacı resmi üzerinden biraz nostalji yapmak istedim. Biraz eski ama olsun yine de sizlere fikir verebilir diye düşündüm. Oğlum anaokulundayken proje olarak yılbaşı ile ilgili birşeyler yapılması istenmiş ve herhangi bir sınırlama getirilmemişti.

İlk önce evdeki malzemeleri kontrol ettikten sonra (bu arada tahmin edebileceğiniz gibi malzeme yönünden hiçbir sıkıntımız yok) bir tabaka mukavvayı huni şekline getirerek işe başladık. Sonra oğlumun da yardımıyla gazete kağıtlarını minik parçalar halinde kopardık. Tabi bu aşamanın oğlumun çok hoşuna gittiğini söylemeye gerek yok. Daha sonra beyaz zamk yardımıyla bu gazete parçalarını beraberce hunimizin üstüne yapıştırdık ve kurumaya bıraktık. Bazı yerlere ikinci kat gerektiği için işlemi tekrar ettik. Beyaz zamk (tutkal) özelliği gereği kuruduktan sonra sertleşiyor. Böylece hunimiz (hunimiz diyorum çünkü henüz bir ağaca benzemiyor :-)) çok daha sağlam oldu. Sonra sıcak silikon yardımıyla ince yeşil keçe ile kaplayıp alt kısımda kalan parçaları içeri kıvırıp yapıştırdık. Döndürerek kapladığımız keçenin kenarlarını dilimler halinde kestik ve simli jel yapıştırıcıyla kenarlarına kontür geçtik (biraz geç kurudu maalesef, başka bir alternatif bulunabilir).

cam-agaci-arka

Ağacın en üzerine beyaz keçeden bir yıldız kesip kenarlarını kırmızı iple dikerek sağlamlaştırdık ve üzerine yine simli tutkalla tabiki ARDA yazdık. Süsleme için kırmızı bir fiyonk ve geyik figürü kesip ağaca ekledik. Kartondan kestiğimiz çorap şeklini ise kırmızı pastel kalemle oğlum boyadı. Yine malzeme kutumuzda olan kinder sürpriz yumurtalardan çıkan sarı kutuları (bizim evde pek birşey atılmıyor. Kozalaklar, tuvalet kağıdı ruloları, hediye paketlerinden çıkan kurdeleler, deniz kabukları vs. yeri geliyor bir yerlerde kullanıyoruz. Hatta Ardanın kendi faaliyet kutusu bile var. O malzemelerini kendi kutusunda biriktiriyor) ambalaj kağıtlarına sarıp bağlayarak küçük hediye paketleri yaptık. Ve bunları ağacımıza ekledik. En son olarak minik kar tanelerimizi yapıştırarak ağacımızı tamamladık. Sonuçta bu harika yılbaşı ağacı ortaya çıktı. Hem oğlum çok eğlendi hem de anne çocuk etkinliklerimize bir yenisini ekledik. Ertesi gün mutluluktan uçarak ağacı okula götürmesi de cabası 🙂

ardwpadmnn

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir